Program genom åren

2016/17 Jan Lundgren / Magnus Lindgren med trio; Gunde on Garner; Stockholm Swing All Stars; Anders Bergcrantz / Jonas Kullhammar Quintet; Peruna Jazzmen; Scandinavian Connection; Kjeld Lauritsen  trio featuring Miriam Mandipira; Bernt Rosengren with friends.

2015/16 Mette Juul Quartet; Bobo Stensson Trio; Mats Tolding Quartet; Tomas Franck och Benjamin Koppel med trio; Momday Night Big Band; The Danish Jazz Quartet; Crin Lundin Quintet; Jesper Lundgaard with friends 

2014/15 Touché; Snorre Kirk Quintet; Sharon Clark with Mattias Nilsson Trio; Jesper Thilo / Roger Svedberg with friends; Stardust All Stars; Amanda Sedgwick Quintet; Lars Jansson with friends; Åhus Swing Orkester

2013/14 Ecaroh - Six Pieces of Silver; Peter Getz och Stockholm Jazz Trio; Vivian Buzcek, Peter Asplund & Claes Crona Trio; von Bülow/Kristiansen/Lundgaard/Svendsen; Jan Lundgren/Harry Allen Group; Jacob Roved Quintet; Niklas Fredin och Anna Pauline med Lasse Lundströms trio; Hans Ulrik with friends.

2012/13
20´årsjubileum med danska musiker; Anneli Evaldson Quartet med Peter Asplund; Jan Allan och Bertil "Jonas" Jonasson med Kjell Öhman trio; Karin Hammar, Erik Söderlind med trio; Salongsorkestern; Miriam Aida trio; Jan Harneck Quartet; Jonas Holgersson with friends

2011/12
Jan Lundgren trio med Henrik Bolberg; Jacob Fisher Quartet; Anna Sise- Fine and Mellow; The Real Thing; Jazzin Jacks; Sweet Jazz Trio; Kjell Jansson Quartet; Mathias Landaeus with friends

2010/11
Lotta Holmqvist kvartett; Young, Shy & Handsome; Lars Erstrand Memorial; Scott Hamilton Scandinavisan Five; Åhus Swingorkester; Magnus Lindgren - "Batucada"; Peter Asplund with friends; Trbute concert to Ed Thigpen

2009/10
Jan Lundgren trio och Christina v Bulow; Fredrik Lindborg Quartet; Monday Night Big Band: Jesper Lundgaard Trio plays Cornelis Wreeswijk; The Eminent East Coast Dixie Stompers; Bo Kenne Quartet och Hacke Björksten; Sinne Eeg Quartet; Jesper Bodilsen with friends.

2008/09
Jesper Thilo Quartet; Jan Lundgren meets Trudy Kerr; Touché; Lars Sundberg Quartet och Thomas Fehling;Max Lagers New Orleans Stompers; Jacob Fischers trio med Francsco Cali; Claes Lindquist Nonet; Ulf Wakenius with friends.

2007/08
Carin Lundin /an Lundgrens kvartett; Stardust-Peter Lind and The Cabaret Band: Bäck/Olsson Brothers in Dexterland; Pierre Dörge & New Jungle Orchestra; East End Jazz Band: Claes jansson med Mikael Skoglunds Quartet; Sören Kristiansen with friends; Anders Bergcrantz Quintet.

2006/07
I)ngvar Callmers kvartett; Lundgren meets The New Generation; Ulf Wakenius Quartet; Miriam Aida Brasil; Salongsorkestern; Björn Jansson & Super Eight!; Swedish Swing Society; Nisse Sandström with friends.

2005/06
Lindgren meets Lundgren; Joe Spinaci & The Brookolino Orchestra med Miriam Aida; Marmaduke; Kustbandet; Jazzin´Jacks; Hot Club de Norvège; Jaques Werup och Skånska Swingeliten; Alex Riel with friends.

2004/05
Ulf Wakenius with friends; Junior Mance med Andreas Pettersson quartet; Ulf Johansson Werre och Hans Ingelstam Evergreen; Jan Lundgren jubiléumskvartett med Hayate Kafé; Eminent East Coast Dixie Stompers; Jamsession med Jesper Thilo sextett; Lisa Linn, Hacke Björksten och Arne Maltéus trio; Anders Bergcrantz with friends

2003/04

Good Evening  Everybody! Lundgren meets Lundgren; Putte Wickman, Magnus Lindgren och Claes Cronas trio; Anna-Mia Barwe Band; Åhus Swing Orkester och Niclas Fredin; Ola Kvernbergs trio; Kjell Jansson Quartet; Bo Stief with friends

2002/03
STORT 10-årsjubiléum!: Jan Lundgren trio med Miriam Aida och Fredrik Kronkvist, Jan Lundgren All Star(dust) Quartet, Gunhild Carling Swing Band; Elisabeth Melander och Håkan Rydins trio; Jesper Thilo / Ann Farholt Quintet; Hot Jazz Trio; Theis Jazzband; Christina v Bülow trio med Jan Allan; Hacke Björkstens kvartett; Vincent Nilsson with friends

2001/02
Nulle & Verdensorkestret; James Moody med Jan Lundgrens trio; Pierre Swärd & The Hammond Jazz´n Soul Group; Sophisticated Ladies Sextet; Paul and his gang; Lise Reinau and her Old*stars; Lars Erstrand Four; Jesper Lundgaard with friends.

2000/01
Etta Cameron. Bent "Carreras" Jaedig (ts) och Arne Maltéus trio; Jan Allan, Rune Gustafsson och Georg Riedel; Staffan William-Olsson 6; Nils-Bertil Dahlander with friends; Second Line; Frank Vignola med Jan Lundgrens trio; Sliding Hammers; Niels Jörgen Steen´s A-Team.

1999/00
Jesper Thilo, Ann Farholt med trio; Monica Borrfors kvintett; Hacke Björksten with friends; Jimmy Rosenberg med Hot Club de Norvège; Burgundia Jazzband; Janne Ersson Big Band; Anki Nilsson & Swingbo Groove Band; Tre Tromboner (Vincent Nilsson, Calle Lindberg & Kurt Järnberg) med Dage Jonsson trio.

1998/99
Margaretha Ewmark med Erik Norströms kvartett; Stacey Kent med Peter Nordahls trio; Clarinet Marmalade - Stan Hasselgard memorial; Lasse Törnqvist Sweet Jazz Trio; Jazz Blue Band; Andreas Pettersson Band; Katrine Madsen Quartet; Ulf Wakenius med Jan Lundgren Trio.

1997/98
The Real Thing; Bernt Rosengren Octet; Baljan TDC; Tre Tenorer; Ulf Wakenius med Jan Lundgren trio; Bunta Horn Jazz Band; Masha Bijlsma Band; Finn Ziegler kvartett.

1996/97
Claes Janson, Kjell Öhman & Johan Leijonhufvud trio; Baker Boys; Repertory Quartet; Ann Farholt quintet; The Eminent East Coast Dixie Stompers; Hot Club de Norvege; Swedish Swing Society; Monday Night Big Band.

1995/96
Putte Wickman med Jan Lundgren trio; Gigge Johnson´s quintet; Ulf Wakenius med Erik Norströms quartet, Jazz i Baljan featuring Lars Erstrand; Theis/Nyegaard Jazz Band; Stubben Kallin & Co; Lars Sjösten kvintett, Kim Parker och Håkan Rydin trio.

1994/95
NHÖP trio; Nostalgisk afton med Studio 52; Lotta Holmqvist:Witchcraft; Roffe Ericson quintet; Paul and his gang; Jazz Union; Swingbo Groove Band; Benny Bailey, Stubben Kallin & friends.

1993/94
Arne Domnérus, Jan Lundgren with friends; Al Grey, Richard Boone och Arne Maltéus trio; Jazz Blue Band; Lars Erstrand med Arne Maltéus trio; Jazzin´ Jacks; Hacke Björksten with friends; Bunta Horn´s Jazz Band; Jesper Thilo, Ann Farholt & Arne Maltéus trio.

1992/93
Anders Bergcrantz with friends; Jesper Thilo med Arne Maltéus trio; Jazz Blue Band; Vincent Nilsson, Lotta Holmqvist & Arne Maltéus trio; Jan Allan, Erik Norström & Åke Johanssons trio; Benny Goodman-kväll med Poul Hindberg, Fritz v Bülow, Elvir Ohlander samt Arne Maltéus trio; Svenska Delikatessorkestern, Svante Thuresson quartet.

Bokning: stardust@lundsnation.se     Gästanmälan: rolf@setton.se